Strefy działalności turystyczne w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy : Strefa z dostępem wolnym, (...)
min

W gminie Krośnice:

13 października 2012

- Dziewiętlin – miejscowość położona przy czerwonym szlaku pieszym i szlaku konnym, wioska tematyczna „Wyspa w Naturze”, rozwój agroturystyki.

Inwestycje: zagospodarowanie boiska (gril, wiata) oraz placu zabaw przy świetlicy.
- Świebodów – miejscowość praktycznie niezagospodarowana turystycznie, niedaleko znajduje się czerwony szlak pieszy i szlak konny Doliny Baryczy.

- Wierzchowice – potencjalna baza wypadowa na stawy Żeleźniki. Miejscowość gdzie zbiegają się czarny szlak rowerowy, niebieski szlak pieszy i szlak konny Doliny Baryczy. Lokalizacja zwornikowa, stąd potrzeba zainwestowania w bazę noclegowa i gastronomiczną. Istnieje możliwość lokalizacji rozbudowanej infrastruktury typu parking, centrum pobytowe itd.

- Dąbrowa – miejscowość na przecięciu niebieskiego szlaku pieszego i konnego Doliny Baryczy. Lokalizacja zwornikowa, stąd potrzeba zainwestowania w centrum obsługi turystów konnych.

- Police – praktycznie niezagospodarowana turystycznie miejscowość, potencjalna bezpośrednia baza wypadowa na stawy Żeleźniki. Inwestycje w przyszłości dotyczące lokalnego centrum informacji o przyrodzie regionu, z wypożyczalnią sprzętu do obserwacji przyrody oraz bazą przewodnicką.

- Krośnice – centrum o znaczeniu lokalnym z dosyć dobrym zagospodarowaniem turystycznym. Miejsce, gdzie przecina się kilka szlaków: czerwony pieszy, czarny rowerowy i konny Doliny Baryczy. W niedalekiej odległości drobne stawy hodowlane, łowisko komercyjne. W przyszłości niezbędne inwestycje z zakresu zagospodarowania turystycznego, głównie bazy noclegowej i gastronomicznej.

- Lędziny – projekt aktywizacji miejscowości i jej otoczenia poprzez wdrażanie projektu wioski tematycznej „Średniowieczna Wioska Smaków i Rzemiosł”. Projekt został wypracowany w ramach Lokalnej Grupy Działania Leader+ przy udziale m in. Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju6. Zakłada on eksperymentalną budowę 3 chat tematycznych (w konstrukcji zrębowej, szachulcowej i plecionkowej), pokrytych dwuspadowym dachem trzcinowym, gontem osikowym, ręcznie robioną dachówką z rozbiórki. Prócz chałup planowana jest zbudowanie studni kopanej według techniki średniowiecznej (wszystko na podstawie dokumentacji obiektów z wykopalisk archeologicznych), mielerza do produkcji węgla drzewnego, pieca do produkcji smoły drzewnej i dziegciu, dymarki do wytopu rudy darniowej, pieca do pieczenia chleba i być może też do wypalania ceramiki ręcznie lepionej (piec z witek wierzbowych i gliny).

- Brzostowo – potencjalna baza wypadowa na stawy Łąkowy i Przesadki oraz Żeleźniki. Do większych atrakcji należy zespół folwarczny i aleja dębowa. Do tej pory praktycznie niezagospodarowane turystycznie. W przyszłości wskazane inwestycje przede wszystkim w bazę noclegową w kierunku agroturystycznym.