min min min
miesiac dzien

min

Geografia

Dolina Baryczy ma unikalną wartość nie tylko ze względu na bogactwo przyrody, ale również przez osobliwe ukształtowanie powierzchni, związane ze swoją genezą

17 marca 2011

Dno bez zboczy

Dolina leży w obrębie dwóch rozległych kotlin o wyjątkowo płaskim dnie. Równina zaburzona zostaje dopiero, gdy zbliży się do podnóży stoków wzgórz. Od południa otaczają ją bowiem wzgórza Wału Trzebnickiego. Stanowią one niezwykle ciekawą, złożoną i młodą strukturę geologiczną, z którą jest związana urozmaicona rzeźba. Jest to klasyczny, wręcz podręcznikowy przykład struktury glacitektonicznej. Tak wyraźnej formy nie ma nigdzie w Polsce, rzadkością jest również w świecie. Od północy otaczają ją znacznie mniej urozmaicone wysoczyzny moreny dennej - Leszczyńska i Kaliska.

Obszar ograniczony od północy wysoczyznami a od południa pasmem wzgórz, którego środkiem płynie Barycz, nosi nazwę Obniżenia Milicko - Głogowskiego. Ciągnie się ono znacznie dalej na zachód niż sama dolina Baryczy, co już samo pokazuje, że musi mieć starsze i inne pochodzenie, niż związane tylko z rozwojem doliny rzecznej. Sama Barycz wykorzystała jedynie istniejące już wcześniej obniżenie.

Przyjmuje się, że dwie kotliny, które składają się na obniżenie: Żmigrodzka oraz Milicka (Odolanowska) to zagłębienia końcowe powstałe w miejscu dłuższego zalegania olbrzymich lobów - czyli jęzorów lądolodu. Zostały one następnie, po ustąpieniu zlodowacenia, wprzęgnięte w system pradoliny, którymi płynęły wody z topniejących lądolodów. Została ona nazwana głogowsko - barucką, gdyż jej dalszy ciąg znajduje się na terenie Niemiec w okolicach miejscowości Baruth i Lückenwalde oraz w kotlinie Szprewy. Efektem przepływu przez obecną dolinę Baryczy znacznych ilości wód z topniejącego lądolodu są duże ilości piasków i przewaga słabych, piaszczystych gleb.

Barycz bierze swoje początki w szerokim na trzy kilometry obniżeniu dolinnym na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzy tu osobliwość hydrograficzną na skalę europejską zwaną bifurkacją. Wody w korycie Baryczy odpływają jednocześnie na zachód przez Odolanów i Milicz do Odry oraz na wschód, uchodząc do Ołoboku i wraz z nim do Prosny. Tak więc Barycz ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek. Jest to pozostałość z okresu zlodowaceń, gdy pradoliną Baryczy płynęły wody Prosny, którym lądolód zablokował odpływ na północ.

Barycz kieruje swe wody na zachód i wpływa do Kotliny Milickiej. W części północnej kotliny płynie przez wylesione Łęgi Baryckie zajęte przez kompleksy łąk przygodzickich i odolanowskich. Po przekroczeniu granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego wkracza na Obniżenie Grabownickie, zajęte przez największe kompleksy stawów rybnych. W obniżeniu tym łączy się z wodami Polskiej Wody, Rybnicy i Prądni. Część południowa kotliny to dwie równiny: Kuźnicka i Czarnoleska. Rozciąją się tu rozległe kompleksy leśne wśród których można napotkać pojedyncze stawy.

Na zachód od Milicza obniżenie wyraźnie się zwęża i przybiera faktyczną formę doliny. Jest to Brama Milicka. Barycz przepływa nią do Kotliny Żmigrodzkiej. Można tu jednak wyróżnić położoną niżej Dolinę Środkowej Baryczy - fragment właściwego dna doliny rzecznej ze stawami i często podmokłymi lasami oraz położone w części południowej dwie równiny: Prusicką i Czeszycką. Są one odwadniane przez największy lewy dopływ Baryczy - Sąsiecznicę. Od północy, szczególnie przy granicy z wysoczyznami, zaznacza się w rzeźbie dolina największego prawego dopływu Baryczy - Orli. Po połączeniu z jej wodami przez przewężenie koło Wąsosza, Barycz opuszcza kotlinę i wpływa do kolejnego mezoregionu - Pradoliny Głogowskiej. W nim, w pobliżu miasta Szlichtyngowa, wody Baryczy łączą się z Odrą.

tekst: Włodzimierz Ranoszek