min min min
miesiac dzien
min

Jak dojechać?

Dolina Baryczy położona jest na granicy dwóch regionów Polski - Dolnego Śląska i Wielkopolski. Przebiegają przez nią szlaki komunikacyjne, łączące stolice tych regionów, czyli Wrocław i Poznań

26 marca 2011

Dojazd w Dolinę Baryczy:

Samochodem:

Trzy drogi krajowe umożliwiają dojazd do trzech głównych części regionu. Zachodnią Dolinę Baryczy przecina droga nr 5, łącząca Wrocław z Poznaniem. Przekracza ona rzekę Barycz w Żmigrodzie, czyli w głównym ośrodku tej części regionu. Przez Milicz, będący głównym miastem całej doliny, biegnie droga numer 15 z Trzebnicy, łącząca Dolny Śląsk ze środkową Wielkopolską. Najważniejszą trasą w wielkopolskiej części Doliny jest droga nr 11, łącząca Poznań z Górnym Śląskiem. Na odcinku Antonin - Przygodzice pokrywa się ona z drogą nr 25, biegnącą z Oleśnicy do Ostrowa Wielkopolskiego i dalej przez wschodnią Wielkopolskę.

Turyści korzystający z transportu zbiorowego mają do wyboru dojazd pociągiem lub autobusem.

Pociągiem:

  • do części zachodniej: Na stacji w Żmigrodzie zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe i pospieszne (IR oraz TLK). Jadąc pociągiem osobowym można również wysiąść na stacji Garbce lub Korzeńsko. Połączenia są częste i można z nich korzystać przez cały dzień (pospiesznymi dojedziemy również w nocy)
  • do części środkowej: Przez stację w Miliczu przebiega lokalny szlak kolejowy, łączący Wrocław z Krotoszynem i Jarocinem. Przejeżdżające tu pociągi osobowe (tylko kilka dziennie) zatrzymują się też na kilku innych stacjach w Dolinie. Są to (patrząc od południa): Bukowice Trzebnickie, Krośnice, Wierzchowice, Rakoniewice Milickie i Cieszków.
  • do części wschodniej: Przez wielkopolski fragment Doliny Baryczy przebiegają dwie linie kolejowe. W Odolanowie zatrzymują się pociągi osobowe oraz IR i TLK. Połączenia są częste, gdyż trasa ta obsługuje między innymi połączenia Wrocławia z Łodzią i Warszawą. Pociągi osobowe zatrzymują się też na stacjach Sośnie, Granowiec, Garki i Tarchały Wielkie. Natomiast przez wschodni skraj Doliny biegnie trasa łącząca Poznań i Ostrów Wielkopolski z Kluczborkiem i Kępnem. Jadąc pociągiem osobowym (kursującym kilka razy na dobę) możemy skorzystać ze stacji w Jankowie Przygodzickim, Przygodzicach lub Antoninie.

Szczegółowe informacje o dojazdach znajdziemy na stronie PKP.

Autobusem:

Autobusem lub busem najłatwiej dojechać do Żmigrodu i Milicza. Ze względu na częste zmiany w połączeniach autobusowych bardziej szczegółowych informacji najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych firm obsługujących połączenia.

Dla Doliny Baryczy najważniejsze są:

O ile dojazd do głównych ośrodków Doliny Baryczy nie powinien nastręczać problemów, to znacznie gorzej rozwinięta jest sieć komunikacji publicznej między miejscowościami regionu. Połączenia autobusowe są nieliczne, zwłaszcza w dni wolne od pracy. Dlatego najlepszym sposobem poruszania się po dolinie jest własny środek komunikacji.

Rowerem:

Ze względu na rozległość obszaru (zwłaszcza rozciągłość ze wschodu na zachód), niezbyt dobrze rozwiniętą sieć lokalnych połączeń komunikacji publicznej, korzystne warunki terenowe (płaski teren) oraz możliwość wykorzystania gęstej sieci dróg słabo uczęszczanych przez samochody rower jest godną polecenia alternatywą - zarówno dla turystów dojeżdżających, jak i poruszających się po Dolinie Baryczy.

Ze względu na dość znaczną odległość od dużych miast bezpośredni dojazd rowerem jest wyzwaniem dla wytrawnych cyklistów. Dobrym rozwiązaniem dla turystów pragnących przemierzać baryczańskie zakątki na dwóch kółkach, lecz nie mających wyczynowych ambicji, jest przewóz roweru pociągiem i rozpoczęcie rowerowych wojaży na przykład w jednej z wymienionych wyżej stacji kolejowych. W pociągach TLK jednorazowa opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, natomiast w połączeniach spółki PKP Przewozy Regionalne jest ona niższa i wynosi 5,50 zł.

Dla nieco bardziej ambitnych turystów proponujemy ciekawą możliwość łączonego dojazdu kolejowo-rowerowego w nadbarycką krainę. Polega ona na dojeździe lokalną linią Kolei Dolnośląskich do Trzebnicy, odległej tylko o nieco ponad 15 km od granic Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Pociągi na tej niedawno reaktywowanej trasie kursują od wczesnego rana do północy. Stamtąd można rozpocząć rowerową wycieczkę w stronę stawowej krainy. Cena za przewóz roweru pociągiem należącym do Kolei Dolnośląskich wynosi 5,50 zł.

Opłaty za przewóz roweru są stałe i nie zależą od długości trasy pokonanej pociągiem. Podane ceny obowiązujące w październiku 2011 roku.

Szczegółowe informacje na temat przewozu rowerów w pociągu znajdziemy na stronach poszczególnych spółek obsługujących połączenia kolejowe (PKP InterCity, PKP Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie)