min min min
miesiac dzien
min

Łabędź niemy

Najpospolitszy krajowy gatunek łabędzia, powszechnie znany

28 września 2011

Łabędź niemy (Cygnus olor)

Wizytówka: Najcięższy dziki ptak występujący w Polsce. Powszechnie znany i lubiany. Obecnie pospolity w całym kraju - występuje nad wodami wszelkiego rodzaju, nie wyłączając miejsc w obrębie osad ludzkich. Dawniej znacznie rzadszy, czego powodem były intensywne polowania.

Status w regionie: Na początku XX wieku łabędź niemy nie występował w Dolinie Baryczy jako ptak lęgowy. W 1948 roku jedna para po ponad pół wieku przerwy zagnieździła się w kompleksie Stawno. Intensywny wzrost liczebności zaczął się w końcu lat 1960-tych. Obecnie populacja baryczańska jest ustabilizowana i liczy około 100 par lęgowych. Dolina Baryczy pełni również ważną funkcję jako pierzowisko łabędzi. Po sezonie lęgowym gromadzi się tutaj około 2000 ptaków.

Gdzie obserwować: Łabędzia niemego spotkać możemy nad wszystkimi wodami - od Baryczy i największych kompleksów stawowych po niewielkie stawki parkowe. W okresie lęgowym najliczniejsze populacje zasiedlają kompleksy Stawno, Potasznia i Krośnice. Największe koncentracje tego gatunku w okresie pozalęgowym notowane były na stawie Starym (kompleks Radziądz) oraz na Grabownicy i Słonecznym Górnym (kompleks Stawno).

Kiedy wypatrywać: Łabędzie nieme występują w Dolinie Baryczy przez cały rok. Największe liczebności gatunek ten osiąga w okresie pierzenia, czyli latem. Zimowanie łabędzi uzależnione jest od stanu zamarznięcia wód, ale co roku na zimę zostaje co najmniej kilkadziesiąt osobników.

tekst: Bartosz Smyk