Znany i lubiany ptak brodzący, według tradycji przynoszący ludziom szczęście
Bocian biały (Ciconia ciconia)
Wizytówka: Powszechnie znany i lubiany gatunek od wieków związany z człowiekiem. Gniazda zakłada często na dachach budynków, co jest tradycyjnie uznawane za oznakę szczęścia. Tradycyjna sympatia przyczyniła się do ochrony gatunku ze strony człowieka. Gatunek notujący spadek liczebności ze względu na utratę żerowisk.
Status w regionie: Bocian biały w Dolinie Baryczy gnieździ się prawie wyłącznie w obrębie wsi - na budynkach, kominach lub różnego rodzaju słupach (rzadziej na drzewach). Niestety mimo ochrony jego liczebność spada, czego powodem jest radykalne zmniejszenie powierzchni łąk, będacych dla bocianów głównym żerowiskiem. Liczebność na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy obecnie nie przekracza 50 par. Symbolem złej sytuacji gatunku jest spadek liczebności w Rudzie Sułowskiej (dawnej dolnośląskiej wiosce bocianiej), gdzie liczba zajętych gniazd zmniejszyła się z około 10 w latach 1990-tych do zaledwie 2-3 obecnie.
Gdzie obserwować: czynne gniazda w miejscowościach (stan na rok 2006): Żmigród, Gatka, Radziądz, Ruda Żmigrodzka, Osiek Mały, Niezgoda, WIlkowo, Grabówka, Ruda Sułowska, Łąki, Sułów, Sulimierz, Dunkowa, Świętoszyn, Sławoszowice, Wszewilki, Świebodów, Police, Bukowice, Trzy Chałupy, Zakrzów, Brzostowo, Brzostówka, Emilanówka, Kotlarka, Czatkowice, Grabownica Milicka, Grabownica, Dyminy, Nowe Grodzisko, Nowy Zamek, Lelików, Potasznia, Joachimówka, Gądkowice, Borzynowo, Kuźnica Czeszycka, Stara Huta, Wielgie Milickie (część dolnośląska). Żerujące ptaki można spotkać na terenach otwartych i na spuszczonych stawach w całej dolinie.
Kiedy wypatrywać: Bociany białe przylatują zwykle na przełomie marca i kwietnia, a zostają do końca września. Najłatwiej zaobserwować je w okresie lęgów na gniazdach oraz późnym latem na odpowiednich żerowiskach (najchętniej na łąkach), kiedy grupują się w stada przed odlotem.
tekst: Bartosz Smyk