Ptak wróblowy, budujący słynne gniazda, wiszące na cienkich gałązkach drzew
Remiz (Remiz pendulinus)
Wizytówka: Niewielki ptak wróblowy, znany z budowania charakterystycznych wiszących gniazd w kształcie worka z rurką. Ma niezwykle skomplikowany system rozrodczy, w którym jest miejsca zarówno na pary monogamiczne, jak i poligamiczne samce i samice.
Status w regionie: Remiz swoje gniazda buduje na odpowiednio cienkich gałązkach drzew rosnących nad rzekami i stawami - najchętniej na wierzbach, ale też na topolach czy olchach. Obfitość odpowiednich siedlisk powoduje, iż jest on stosunkowo liczny na większości kompleksów stawowych oraz nad rzekami i większymi zadrzewionymi rowami. Liczebność baryczańskiej populacji jest trudna do ustalenia, ale liczy prawdopodobnie nie mniej niż 200 par lęgowych.
Gdzie obserwować: Zadrzewienia wzdłuż Baryczy, kompleksy Radziądz, Jamnik, Niezgoda, Sanie, Ruda Sułowska, Stawno, Potasznia, Krośnice, Żeleźniki, Goszcz, Możdżanów, Przygodzice.
Kiedy wypatrywać: Remizy przylatują najczęściej w kwietniu, a odlatują na przełomie września i października. Najłatwiej zaobserwować je podczas okresu lęgowego, który trwa od przylotu do lipca.
tekst: Bartosz Smyk