min min min
miesiac dzien
min

Bóbr europejski

Największy nasz gryzoń, znany z budowania tam

11 października 2011

Bóbr europejski (Castor fiber)

Wizytówka: Największy europejski gryzoń. Znakomicie przystosowany do życia w wodzie, posiada błony pławne między palcami tylnich kończyn oraz charakterystyczny pokryty łuskami ogon w kształcie poziomej płetwy. Znany z umiejętności ścinania drzew za pomocą potężnych siekaczy oraz z przekształcania środowiska w swoim otoczeniu przez budowane tam i zalewanie często znacznych obszarów.

Status w regionie: Intensywne polowania doprowadziły do wytrzebienia bobrów na większości obszaru Polski, w tym również w Dolinie Baryczy. W 1985 roku rozpoczęto tu akcję reintrodukcji, która przyniosła dobre efekty. Obecnie żyje tu co najmniej 15 bobrowych rodzin. Bobry nad Baryczą zasiedlają zarówno rzeki, jak i kompleksy stawów. Większość miejscowej populacji nie buduje charakterystycznych żeremi, lecz kopie nory w brzegach rzek lub w groblach.

Gdzie obserwować: Rzeki: Barycz od Bartnik po zachodnią granicę gminy Żmigród (poniżej miasta Żmigród); Orla w rejonie Korzeńska. Stawy: kompleksy Jamnik, Niezgoda, Ruda Sułowska, Stawno, Potasznia, Bartniki.

Kiedy wypatrywać: Bobry aktywne przez cały rok, lecz w ostrzejsze zimy większość czasu spędzają pod lodem. Najłatwiej wypatrzyć je w ciepłe popołudnia i wieczory (choć zimą aktywne przez całą dobę).

tekst: Bartosz Smyk