min min min
miesiac dzien
min

Łabędź czarnodzioby

Najmniejszy i najrzadszy gatunek łabędzia, z wyglądu i zachowania przypominający łabędzia krzykliwego

01 września 2011

Łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus)

Wizytówka: Najmniejszy spośród łabędzi występujących w Polsce. Gniazduje w arktycznej tundrze; dawniej zimował w południowej Azji, a dopiero od XX wieku spędza zimy również w zachodniej Europie, dzięki czemu jego szlaki migracyjne prowadzą przez terytorium Polski. Trąbiącym głosem nieco przypomina większego łabędzia krzykliwego.

Status w regionie: Po raz pierwszy łabędzia czarnodziobego obserwowano w Dolinie Baryczy w listopadzie 1970 roku. Od tego czasu stał się regularnym gościem w okresie przelotów. Obecnie w szczycie przelotu w całej Dolinie Baryczy może przebywać około 200 ptaków. Najchętniej przebywa na stawach z płytką wodą.

Gdzie obserwować: Łabędzie czarnodziobe najczęściej pojawiają się na stawach kompleksów Stawno, Radziądz i Ruda Sułowska, a także na stawie Rudym, na polderze jamnickim oraz Łąkach Odolanowskich. Szczególnie dogodnym miejscem do obserwacji tego gatunku są stawy Żabieńce i Trześniówki, w południowej części kompleksu Ruda Sułowska, wokół których biegnie ścieżka przyrodnicza.

Kiedy wypatrywać: Łabędzie czarnodziobe występują w Dolinie Baryczy w okresie przelotów: od lutego do kwietnia oraz od października do grudnia. Ostatnio coraz częściej obserwowane są również w okresie zimowym.

tekst: Bartosz Smyk