Koniki polskie są jedyną rodzima prymitywną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni wschodnio-europejskich czyli tarpanów.
Pod względem pokroju i innych cech są prawdopodobnie najbardziej ze wszystkich ras zbliżone do swoich przodków. Z uwagi na niewielką liczebność, unikalne cechy pokrojowe, takie jak charakterystyczne myszate umaszczenie z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i widoczne niekiedy pręgowanie na kończynach, a także cenne zalety biologiczne i użytkowe związane z dostosowaniem do lokalnych warunków środowiskowych, silną konstytucją, dużą płodnością, dobrym wykorzystaniem mniej wartościowych pasz, małymi wymaganiami odnośnie warunków utrzymania, koniki polskie uznane są za rasę stanowiącą rezerwę genetyczną dla hodowli koni i jako swego rodzaju relikt hodowlany oraz zabytek kultury materialnej Polski. Zachowanie tej rasy dla przyszłych pokoleń jako reliktu przyrodniczo – hodowlanego jest naszą narodową powinnością.
Na terenie ostoi znajdują się nie tylko koniki polskie. Jest tu także przystań kajakowa, stanica kajakowo-konna oraz wiaty turystyczne i miejsca na ognisko, a także stawy hodowlane i ujście rz. Młynówka Milicka. Chcący skorzystać z tych urządzeń oraz planujący nocleg, palenie ogniska lub dłuższy pobyt na terenie powinni się skontaktować z właścicielem Aleksandrem Kowalskim pod nr tel. 603-388-926 lub 665-145-094. Oprócz szlaku kajakowego biegnącego Baryczą przez teren ostoi przebiega także niebieski pieszy szlak archeologiczny.