Dolina Baryczy to teren wręcz stworzony do jazdy konnej. Olbrzymie obszary leśne z licznymi piaskowymi drogami sprzyjają bezpiecznej i przyjemnej jeździe w otoczeniu pięknej przyrody lasów, stawów, pól i łąk.
W 2008 r. na terenie Doliny Baryczy staraniem Fundacji Doliny Baryczy wytyczono ponad 160 km szlak konny. Na nim także w kilku miejscowościach (Przygodzice, Lasowice, Potasznia, Milicz) zaplanowano mniejsze pętle, które można pokonać w ciągu jednego dnia.
Na całej trasie szlaku znajdują się liczne atrakcje, osobliwości przyrody, kwatery agroturystyczne, miejsca postoju, stanice konne.
Na początek chcielibyśmy Państwu zaproponować wycieczkę konna w okolicach Przygodzic w wielkopolskiej części Doliny Baryczy.
Start: początek proponowanej pętli znajduje się w Kladach k. Przygodziczek w Ośrodku Jeździeckim Jurand. Tu można wypożyczyć konie, wynająć bryczkę, umówić się na naukę jazdy konnej czy zimowy kulig. W ośrodku można także skorzystać z fachowej pomocy instruktorów jazdy konnej, którzy będą także przewodnikami na trasie wycieczki.
Ciekawe miejsca:
1. Leśniczówka Klady- obiekt w którym mieści się OJ Jurand to stare XIX w. zabudowania z charakterystycznej cegły licówki. Część zabudowań gospodarczych ma konstrukcje ryglową.
2. Piaszczystymi drogami leśnymi wyruszamy na pętlę po okolicznych lasach.
3. Przygodziczki – w tej wiosce znajduje się wiele starych zabudowań. Bardzo ciekawe są zwłaszcza budynki drewniane. Na skraju wsi co roku odbywają się Hubertowiny.
4. Kotłów – w Kotłowie wart zobaczenia jest zwłaszcza kościół z cmentarzem z 1148r. otoczony kamiennym murem.
5. Odbijając kilka kilometrów z naszej pętli w Bogufałowie w kierunku Sadowia dotrzemy do gospodarstwa którego właściciel jest producentem bryczek i zaprzęgów.
6. Górecznik - Naszą pętle kończymy w Leśniczówce Klady, jednak gdy starczy nam sił warto wybrać się także do pobliskiego Górecznika przy trasie krajowej 11 i 25, gdzie znajduje się restauracja i bar, w którym to można zjeść m.in. liczne potrawy z ryb. Restauracja znajduje się nad urokliwym zalewem. Dla dzieci niewątpliwą atrakcją będzie Mini ZOO.
7. Przygodzice – w miejscowości tej warto zawitać do Chaty Regionalnej znajdującej się w centrum wsi. Przygodzice znane są także z bocianów. W samym centrum miejscowości, tuz obok Chaty Regionalnej na kominie znajduje się gniazdo na którym zainstalowana jest kamera. Życie bocianiej rodziny =z zapartym tchem w internecie śledzą tysiące internautów na całym świecie.
8. Antonin -Warto także udać się do Antonina, gdzie także znajduje się zalew, domki kempingowe i pole namiotowe. Najciekawszym obiektem w Antoninie jest drewniany pałac myśliwski Radziwiłłów wzniesiony w latach 1821-26. Oryginalne wnętrze z trójkondygnacyjną salą z galeriami, wsparte na kolumnie będącej zarazem piecem i kominem pośrodku sali na pewno zapadnie w pamięci. Dodatkowo uwagę przykuwają liczne trofea łowieckie. W pałacyku tym kilkukrotnie gościł Fryderyk Chopin i z tej okazji rokrocznie w tym miejscu odbywają się przeglądy pianistyczne. Pałac otoczony jest parkiem z licznymi pomnikowymi dębami. W okolicy znajduje się także ścieżka przyrodnicza i Rezerwat Wydymacz. W pałacu mieści się hotel i restauracja.
9. Moja Wola – będąc w tej okolicy nie można także pominąć Moje Woli, k. Sośni ( w Sośni znajduje się także zalew). W Mojej Woli znajduje się unikalna rezydencja, zaliczana do najcenniejszych obiektów architektury w regionie. Ewenementem jest elewacja pałacu, pokryta korą portugalskiego dębu korkowego. W okolicy znajdują się liczne aleje dębowe, a największy dąb Jan w okolicy Możdżanowa (tam także pałac myśliwski) ma 8 metrów obwodu w pniu. W Mojej Woli znajduje się także stanica konna.
10. Czarny Las - stary poewangelicki kościół z rudy darniowej
Info o dojeździe: Z Ostrowa Wielkopolskiego do Klad możemy dotrzeć autobusem pks – www.pks.pl, lub pociągiem www.pkp.pl (wtedy wysiadamy na stacji Przygodzice), ale najwygodniej będzie dotrzeć na miejsce samochodem. Podążając od Ostrowa Wlkp. trasą krajową nr 11 i 25 w kierunku na Bytom i Wrocław, za Przygodzicami tuz za restauracją Górecznik skręcamy w lewo na Chynowa. Po kilku kilometrach znajduje się drogowskaz do Leśniczówki Klady. Po kilkuset metrach drogi szutrowej docieramy do leśniczówki, w której znajduje się Ośrodek Jeździecki Jurand. Jadąc od Wrocławia, przejeżdżamy przez Antonin w kierunku na Ostrów Wlkp. i po ok. 10 km. Skręcamy w prawo na Chynową i stąd droga wygląda analogicznie.
Info gastronomiczne i hotelowe: Zjeść można w Restauracji Górecznik, w Barze Trzmielin w Przygodzicach oraz w Antoninie w Restauracji Hotelu w Pałacu Radziwiiłów lub w Hotelu Lido. W Antoninie znajdują się także domki kempingowe i pole namiotowe. Szukając noclegu można skorzystać także z ofert gospodarstw agroturystycznych:
· Gospodarstwo „Agrokawaler”, Przygodziczki 9, tel. 062 – 739-81-87, pokoje z łazienkami, aneks kuchenny. Możliwość gry w tenisa, bilarda, siatkówkę, koszykówkę, wspaniały plener, ognisko, grill.
· Gospodarstwo „U źródeł Baryczy”, Przygodziczki 86, tel. 692-447-213, pokoje z łązienkami, aneks kuchenny, samodzielne wejście, TV, radio, parking, grill, ognisko, przejażdżki jeepem, las, strumyk, cisa i spokój.
· „Przystań Tu”, Kotłów 100, tel. 062 – 731-02-03, 502-655-969, kwatera w mieszkaniu, camping, namiot, kuchnia wiejska, pływanie kajakiem, pontonem, plac do gier i zabaw, ognisko, grill.
Konie: Leśniczówka Klady – Ośrodek Jeździecki „Jurand” Przygodziczki 64, tel. 600-897-036. Jazdy konne, przejażdżki bryczkami, kuligi, nauka jazdy konnej pod okiem instruktora, pokoje z łazienkami, hotel dla koni, noclegi kempingowe, kontakt z przyrodą.
Info i pomoc: Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy Maciej Kowalski, tel. 665-145-094, organizacja wycieczek pieszych, rowerowych, rajdów konnych, spływów kajakowych, imprez integracyjnych itp.
Pamiętaj! Poruszając się po stawach lub lasach, płynąc rzeką, przebywając na łonie przyrody pamiętaj, że jesteś tu gościem, uszanuj przyrodę i jej prawa. Dbaj o czystość. Zostaw odwiedzane miejsca w takim stanie jakbyś chciał je zastać. Nie śmieć i nie strasz zwierząt. Swoje śmieci zabierz ze sobą.
Pamiętaj także o odpowiednim ekwipunku, wygodnych butach i stroju, prowiancie. Z pewnością przydadzą się także wszelkiego rodzaju „antykomary”.