Antonin, położony ok. 15 km na południe od Ostrowa Wlkp., w wieku XIX wchodził w skład ordynacji przygodzickiej i należał do księcia Antoniego Radziwiłła i jego żony Luizy Hohenzollern, bratanicy króla Prus Fryderyka Wielkiego.
W latach 1822 - 1824 powstał tu myśliwski pałac, w stylu romantycznego klasycyzmu, zbudowany dla ks. Antoniego Radziwiłła przez Karola Fryderyka Schinkla. Jest to czterokondygnacyjna, drewniana budowla, wzniesiona na planie krzyża greckiego - nakryty wysokim dachem korpus główny ma kształt ośmiokąta, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła na planie kwadratu, nakryte dwuspadowym dachem. Na szczycie dachu znajduje się widokowy belweder.
Wykończenie wnętrz trwało do 1926 r. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe z kominków i przyozdobiona trofeami myśliwskimi. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokojów mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach.
W pobliżu znajdują się inne drewniane budynki, również zbudowane przez Schinkla: leśniczówka, stajnia i dwa domki mieszkalne w których mieszkały dzieci księcia, Eliza i Wilhelm. W latach 1836-38 wzniesiono również kaplicę, w której spoczął Antoni Radziwiłł i jego małżonka. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park w stylu angielskim, ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na wysepce pośrodku stawu stoi nagrobek córek Antoniego Radziwiłła, Fryderyki Heleny i Luizy, wykonany z białego marmuru.
W Antoninie, na zaproszenie Antoniego Radziwiłła, który był uznanym kompozytorem i melomanem, dwukrotnie, w 1827 i 1829 roku, przebywał Fryderyk Chopin. Genialny kompozytor skomponował dla księcia Antoniego oraz jego córki, którą uczył gry na fortepianie Poloneza C-dur op. 3, później zaś zadedykował księciu Trio G-moll op. 8. O swoim pobycie w tym miejscu Chopin napisze później: "Jakże żywo stoją mi w pamięci dnie, w których to komponowałem! Było to w Poznańskiem, w otoczonym lasami zamku księcia Radziwiłła, w nielicznym ale bardzo doborowym towarzystwie. Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy". Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty. W 1978 r. urządzono w pałacu salon muzyczny i bibliotekę poświęconą Chopinowi, a przed pałacem odsłonięto pomnik kompozytora, autorstwa Mariana Owczarskiego. Odbywają się tutaj koncerty, a także coroczne imprezy, w tym Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Festiwal w ubiegłym roku obchodził jubileusz dwudziestopięciolecia istnienia - pierwsza edycja miała miejsce w roku 1982, w 155. rocznicę pierwszego pobytu Chopina w Antoninie.
W roku 1829 bawił tu również przejazdem syn cara Mikołaja I, Aleksander, który później sam zasiadł na moskiewskim tronie
jako Aleksander II.
W latach 1975-1978, staraniem Jerzego Waldorffa, pałac został wyremontowany, a następnie w roku 1981 przeznaczony na Dom Pracy Twórczej. W 1994 r. częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru uległ dach. Później odnowiona została również elewacja zewnętrzna, wybudowano kotłownię gazową i częściowo zmieniono wyposażenie głównej sali.