Goszcz to niewielka wieś w gminie Twardogóra, leżąca przy drodze z Twardogóry do Sycowa. Jest to jedna z najstarszych miejscowości w Dolinie Baryczy - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z połowy XII wieku. Pod koniec XVII wieku uzyskała prawa miejskie, którymi cieszyła się aż po wiek XIX.
Od 1727 roku do końca II wojny światowej miejscowość znajdowała się w rękach rodu von Reichenbach, a w połowie XVIII w. stanowiła ośrodek administracyjny utworzonej przez nich ordynacji. To właśnie z Reichenbachami wiążą się czasy świetności Goszcza, i to ich dziełem był znajdujący się tu zespół pałacowy. Jego budowę rozpoczął w pierwszej połowie XVII stulecia Henryk Leopold v. Reichenbach. Kompleks pałacowo-parkowy w Goszczu do czasu zniszczenia w 1945 roku uchodził za jeden z najwspanialszych na Śląsku, i stawiany w jednym rzędzie z rezydencjami magnackimi takimi jak Białystok, czy Radzyń Podlaski.
Niestety obiekt zachował do dziś zaledwie ułamek dawnej świetności. W 1945 pałac został splądrowany, a w trzy lata później spalony. W fatalnym stanie technicznym znajduje się również dawny ewangelicki kościół dworski, połączony w przeszłości z pałacem oranżerią i skrzydłem ogrodowym, dziś już nieistniejącymi. Jednak ocalałe fragmenty dawnego założenia pałacowego, w tym m.in. dziedziniec, dawna wozownia i oficyny, a także pozostałości parku, dają pewne wyobrażenie architektonicznego rozmachu, jaki cechował ongiś tę rezydencję.
Tekst: Wiesław Zawada