min min min
miesiac dzien
min

Pałac myśliwski w Mojej Woli

24 marca 2011
pokaz wpołrzędne mapy

Zbudowany został  w roku 1852. Ewenementem jest zewnętrzna elewacja pałacu, wykonana z kory dębu korkowego, uzupełnionego gdzieniegdzie korą dębów rodzimych. Budowle, w których zastosowano podobne rozwiązanie są niezwykle rzadkie,  Moja Wola jest jednym z dwóch takich miejsc w Europie.

Pałac myśliwski w Mojej Woli zbudowany został  w roku 1852, dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Budowlę rozbudowano następnie w roku 1895 i w latach 1902-1903. Z powstaniem pałacu wiąże się nazwę miejscowości: pierwotnie architekt, polski inżynier o nazwisku Karłowski, zaplanował inne położenie pałacu, jednak książe nakazał budowę w obecnym miejscu, miał przy tym dodać : "taka jest moja wola".

Budynek pałacu utrzymany jest w stylu szwajcarskim. Zbudowany z drewna na kamiennej podmurówce. Część środkowa jest parterowa, z mieszkalnym poddaszem, w części północno-wschodniej znajduje się skrzydło piętrowe, wyższe od części środkowej, a także wieża z tarasem widokowym.
Obiekt nakryty jest dwuspadowym dachem, deski okapowe i szczytowe pokryte są ornamentem. Od strony frontowej i południowej znajdują się tarasy, prowadzące do parku.

Ewenementem jest zewnętrzna elewacja pałacu, wykonana z kory dębu korkowego, uzupełnionego gdzieniegdzie korą dębów rodzimych. Budowle, w których zastosowano podobne rozwiązanie są niezwykle rzadkie,  Moja Wola jest jednym z dwóch takich miejsc w Europie.
Park, otaczający pałac, uznany w 1989 roku za pomnik przyrody. Utrzymany jest w stylu angielskim, powstał na bazie drzewostanu leśnego, a uformowany został w połowie XIX wieku. Obecnie znaleźć tu można drzewa 55 gatunków, a także około 20 gatunków krzewów.

Około roku 1885 pałac odkupił od pierwotnych właścicieli baron Daniel von Diergerdt, który w latach 1902-1903 rozbudował go do obecnej postaci. Von Diergerdt zmarł w Assuanie w Egipcie, pochowany został w kościele w Mojej Woli. Po jego śmierci pałacem zarządzała żona barona Agned (Agnieszka), aż do swojej śmierci w roku 1945. W 1948r. w pałacu założony został Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, który działał do 1950 r. W latach 1950 - 1952 powstało tu Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dla dziewcząt. Technikum w pałacu znajdowało się do czerwca 1975 roku, kiedy to przeniesione została do Starego Sącza. Pałac pozostał własnością Lasów Państwowych do 1992 r., potem został przekazany gminie a następnie sprzedany osobie prywatnej.
Obecnie obiekt popada w ruinę. Oglądać można go wyłącznie z zewnątrz.

Pałac położony jest w Mojej Woli - osadzie leżacej na skraju wsi Sośnie, w powiecie ostrowskim, ok. 25 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.

Tekst: W. Zawada

 
ico
agroturystyki w pobliżu