min min min
miesiac dzien
min

Szlak czerwony - zamkowy

Szlak "Zamkowy" zatacza szeroką petlę po Dolinie Baryczy i pozwala zapoznać się zarówno ze stawami w dnie Doliny Baryczy jak i krajobrazem morenowym wzgórz na południu

23 marca 2011
pokaz wpołrzędne mapy

Między zamkami

Szlak czerwony "Zamkowy"

Przebieg:

Milicz karłów - Milicz PKP - Sławoszowice - Ruda Milicka - Grabownica - Czatkowice - Staw Czarny Las - Krośnice - Dziewiętlin - Świebodów - Wzgórze Joanny - Postolin - Pracze - Sułow - Słup Napoleona - Żmigród. Długość ok. 42 km

Ciekawe miejsca:

  • Szlak zaczyna swój bieg przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego OSIR-u w Miliczu. Znajdują się tu domki kempingowe, hotel, restauracja, boiska i kort tenisowy, pole namiotowe oraz kąpielisko. Nieopodal na leśnej polance znjaduje się kościól św. Anny.
  • Ruda Milicka - ciekawa i malownicza wioska w której znajdziemy m.in stara gajówkę o budowie szachulcowej, ruiny dworku i jaz drewniany na Prądni )Brandzie). Jaz ten ma największą możliwość piętrzenia wody w całej Dolinie Baryczy. Bez jego istnienia nie byłoby mołżiwe zasilanie pobliskich stawów wodą. We wsi znajduje się także stacja badawcza Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Ruda Milicka - Grabownica - na tym odcinku szlaku mamy możliwość podziwiania Stawów Jaskółczych, a tuż przed Grabownicą po prawej stronie szosy obsadzonej urokliwą aleją brzozową znajdziemy stary ewangelicki cmentarz. W samej Grabownicy oprócz kilku starych zabudowań na pewno najbardziej godą uwagi jest wieża widokowa usytuowana na drugim krańcu wis w trzcinowiksu jednego z największych stawów - Stawu Grabownica. Wieża ma 13,5 m wysokości i zapewnia niesamowite wrażenia. Obok na rz. Prądni mamy kolejny z drewnianych jazów.
  • Czatkowice - po prawej stronie drogi widzimy drewniane domy leżące tuz nad Strugą Czatkowicką. Podążając dalej docieramy do Stawu czatkowickiego (po lewej stronie), a po prawej stronie widzimy łaki i pola chetnie odwiedzane nie tylko przez ptaki (gęsi, żurawie i inne), ale także przez zwierzynę ( sarny, jelenie, dziki).
  • Polana Hubertusa - wchodzimy do lasu i wkrótce po prawej stronie znajduje się Polana Hubertusa, a na niej wiata turystyczna Koła Łowieckiego "Darz Bór"
  • Grób Myśliwego - poruszając się dalej szlakiem nie sposób przeoczyć intrygującej budowli/obelisku. Cztrey kamienie ułożóne na sobie i wygrawerowany na nich napis oraz symbole to tzw. Grób Myśłiwego, którego zabił jeleń w trakcie polowania.
  • Staw czarny Las - idąc dalej docieramy do Stawów Krośnickich zwanych Czarnymi Stawami. Przed nami leży największy z nich Staw czarny Las. Po naszej prawej stronie Staw Zofia. Idąc dalej w kierunku Krośnic widzimy także bagniste fragmenty lasu i oczywiście aleję dębową porastającą groble stawu.
  • Domy z rudy darniowej - zbliżając się do Krośnic mijamy zabudowania z rudy darniowej zwanej Ruda Krośnicką.
  • Krośnice - do niedawna znane były głownie z kompleksu sanatorium neuropsychiatrycznego. Obecnie bardziej znane jest Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Sportowe. Oprócz kompleksu boisk i kortów jest tu także punkt informacji turystycznej, restauracja oraz Schronisko Młodzieżowe. Wart uwagi jest także pałac Volrmesteinów, w którym obecnie mieści się siedziba Urzędu Gminy Krośnice.
  • Dziewiętlin - drogą przez lasy i łąki, nad stawami Bielawnymi, aleją dębową docieramy do Dziewiętlina. Z dawnego pałacu nie pozostało nic. We wsi są jednak jeszcze dawne zabudowania a najbardziej godnym uwagi jest park po dworski, który odzyskał pełnię blasku po niedawnych zabiegach renowacyjnych.
  • Lasowice - wieś w głuszy leśnej leżąca na trasie krajowej nr 15 Milicz - Trzebnica. We wsi znajduje się zajazd, a także wiata turystyczna i stanica konna, a także leśniczówka, w której można otrzymać klucze do wieży "Odyniec".
  • Wzgórze Joanny -szlak prowadzi nas na sam szczyt Wzgórza Joanny na którym stoi majestatyczna Wieża "Odyniec". kLucze do niej można wypożyczyć w leśniczówce w Lasowicach lub w Nadleśnictwie Milicz. Wieża miałą charakter zameczku mysliwskiego, później wieży obserwacyjnej. teraz jest obiektem typowo turystycznym. Z jej szczytu możemy podziwiać widok na zachodnią częśc Doliny baryczy.
  • Postolin - okolice Wzgórza Joanny i Postolina nazywane były niegdyś Małą Turyngią ze względu na ukształtowanie terenu. Za sparwą dawengo właściciela tych ziem Heinricha von salischa zwanego pionierem estetyki lasu, lasy otaczające wioskę zachowały naturalny i bardzo i bardzo zróżnicowany charakter. Licznie występuja stare i okazałe drzewa oraz liczne głazy.W samym Postolinie możemy podziwiać przepiękny podworski park z unikatowymi okazami drzew i roślin. Na uwagę zasługuje także kościół o konstrukcji szachulcowej. Podązając dalej szlakiem docieramy do leśnego stawu. W tym miejscu istniał niegdyś młyn. Obecnie znajduje się tu przepiękne miejsce wypoczynku z miejscem na ognisko.
  • Pracze - wzrok przykuwa zabytkowa dzwonnica znajdująca się obecnie w posiadłośći "Żabi róg", w której to zamieszkuje obecnie córka ostatniego niemieckiego pastora z Sułowa. Pani Bettina często organizuje różnego typu wernisaże i inne imprezy kulturalne.
  • Sułow - przecinamy Barycz w Sułowie na Jazie Sułow. Znajduje się tu elektrownia woda, a tuż obok Ośrodki Wypoczynkowe. My podążamy jednak w strone Szwedzkiej Górki.
  • Szwedzka Górka - niewielkie wzniesienie przed samym Sułowem to pomnik przyrody. Rosna tu okazałe sosny, leży głaz narzutowy. Jest to miejsce krawej potyczki z okresu wojny 30-letniej. Mają tu s[poczywać szwedzcy żołnierze wraz ze swymi generałami.
  • Sułów - to wioska, która niegdys posiadała prawa miejskie. Przypomina o tym budynek dawnego ratuszu i maleńki rynek. W Sułowie warto zobaczyć barokowy pałac Burghausów oraz dwa kościoły św. Piotra i Pawła oraz MB Czestochowskiej o konstrukcji szachulcowej. Podążając dalej szlakiem w kierunku Gruszeczki mijamy budynek dawnego dworca kolejki wąskotorowej, ktora niestety została w nieprzemyślany sposób rozebrana na pocz. lat 90-tych XXw.
  • Gruszeczka - w pobliżu Gruszeczki szlak doprowadza do zagubionej wśród lasów dawnej szkółki, która w maju zachwyca kwitnącymi rododendronami. Dawniej w tej szkólce Maltzanowie uprawieli te krzewy nim przesadzali je m.in. do parku w Miliczu. W pobliżu Gruszeczki można także odnaleźc ślady dawnego hitlerowskiego obozu jenieckiego.
  • Kamień Napoleona - podążając dalej szlaki w kierunku Książecej wsi poruszamy się równolegle do dawnej trasy kolejki wąskotorowej. Po drodze napotykamy tajemniczy kamień. Kamień ten znajdował się kiedyś na styku granic trzech wielkich posiadłości (Wolnych Państw Stanowych) Maltzanów, Hatzfeldów oraz sióstr z Trzebnicy. Rysa na kamieniu ma pochodzić od szabli, które ostrzyli na nim żołnierze maszerujących tędy wojsk.
  • Książęca Wieś - tu także był hitlerowski obóz jeniecki
  • Jamnik - znajdujemy sie nad jednym z większych stawów Stawem Jamnik należącym do "Komplesku Jamnik". Z jego brzegów rozpościera się piekna panorama.
  • Osiek - Podążamy dalej, mijamy Użytek ekologiczny "łąki k. Osieka). Odbiciem szlaku możemy dotrzeć do Grodziska Osiek. dalej poruszamy się droga nad polderem zalewowym Jamnik i docieramy do Żmigrodu.
  • Żmigród - w Żmigrodzie wychodzimy w zespole pałacowo-parkowym, który jest świeżo po renowacji i tworzy obecnie tzw. trwałą ruinę. WŻmigrodzie warto trakże obejrzeć kościoły i wieżę cisnień.  W Żmigrodzie szlak kończy swój bieg.

Pamiętaj! Poruszając się po stawach, czy płynąc rzeką pamiętaj, że jesteś tu gościem, uszanuj przyrodę i jej prawa. Dbaj o czystość. Zostaw odwiedzane miejsca w takim stanie jakbyś chciał je zastać. Nie śmieć i nie strasz zwierząt. Swoje śmieci zabierz ze sobą.

Pamiętaj także o odpowiednim ekwipunku, wygodnych butach i stroju, prowiancie i "antykomarach".

 
ico
agroturystyki w pobliżu
Agroturystyka Alina Wozińska, (...)
BOROWIK Ośrodek Sportu (...)
Hotel - restauracja (...)
Hotel LIBERO, Milicz
Hotel WIDMAR, Milicz
Noclegi, Milicz
Pokoje gościnne LEŚNA, (...)
Pokoje Gościnne Mirosław (...)
ROKITA, Milicz
Powiatowe Centrum Edukacyjne (...)
Pokoje Gościnne u (...)
Szkolne Schronisko Młodzieżowe (...)
ANNA, Sułów
MIASTECZKO COUNTRY, Sułów
Hotelik Barycz Żmigród