min min min
miesiac dzien
min

Szlak czarny - Wzgórz Cieszkowskich

Krótki szlak biegnący przez wzniesienia ograniczające Kotlinę Milicko-Odolanowską od północy

08 kwietnia 2011
pokaz wpołrzędne mapy

Przebieg:

Milicz - Stawiec - Dziadkowo - Pakosławsko - Guzowice - Cieszków. Długość 19,5 km

Znakowany na czarno szlak pozwala zapoznać się z roślinnością i rzeźbą Wzniesień Sułowsko-Krotoszyńskich, zwanych też Wzgórzami Cieszkowskimi. Te niewysokie wzniesienia pochodzenia polodowcowego są częścią Wysoczyzny Kaliskiej i stanowią północne "ramię" rozdzielające dwie kotliny: Milicko-Odolanowską i Żmigrodzką.


Ciekawe miejsca:

  • Milicz - przez miasto szlak prowadzi z ośrodka wypoczynkowego w Karłowie na północ przez centrum, obok Kościoła Łaski, a następnie wschodnim skrajem parku pałacowego, obok kilku pomnikowych dębów szypułkowych.
  • Polskie Przedmieście - dawna nazwa części Milicza położonej na prawym (północnym) brzegu Baryczy, przy obecnej ul. Krotoszyńskiej.
  • Stawiec - przy szlaku pomnikowe dęby i grusze. Wydobywane w pobliskich gliniankach iły, a także śródpolne głazy wskazują na polodowcowe pochodzenie wzgórz, na które szlak wkracza w Stawcu.
  • Borsucze Wzgórze (166 m n.p.m.) - jedno z wyższych wzniesień Wzgórz Cieszkowskich, porośnięte borem sosnowym.
  • Dziadkowo - na południowym skraju wsi z najwyższego w okolicy wzgórza (174 m n.p.m.) widok na zachód, obejmujący dolinę Śląskiego Rowu (inaczej Graniczny Rów, biegnie nim granica między województwami: dolnośląskim i wielkopolskim). Przy szlaku zabytkowy zespół folwarczny z początku XX wieku.
  • Pakosławsko - na zachód od szlaku zespół parkowo-pałacowy z połowy XIX wieku.
  • Szymanki - położone między Pakosławskiem a Guzowicami gospodarstwo agroturystyczne ze stawami i mini-zoo.
  • Guzowice - we wsi kilka XIX-wiecznych budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej.
  • Cieszków - dawna miejscowość graniczna (przy granicy Niemiec z Polską). Zachowany urbanistyczny układ dawnego miasta, którym Cieszków był w latach 1489-1841. Barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z połowy XVIII wieku, wybudowany w niespotykanym na Śląsku typie polskiego i litewskiego kościoła kopułowego. W podziemiach kościoła spoczywa mumia fundatorki Katarzyny Sapieżyny (zm. 1779).
 
ico
agroturystyki w pobliżu
Agroturystyka Alina Wozińska, (...)
BOROWIK Ośrodek Sportu (...)
Hotel - restauracja (...)
Hotel LIBERO, Milicz
Hotel WIDMAR, Milicz
Noclegi, Milicz
Pokoje gościnne LEŚNA, (...)
Pokoje Gościnne Mirosław (...)
ROKITA, Milicz
Powiatowe Centrum Edukacyjne (...)
POD LASEM, Wszewilki
PRZY LESIE, Wszewilki
Agroturystyka Szymanki, Guzowice
U Bartka