Kompleks Stawno jest najważniejszym i najcenniejszym przyrodniczo kompleksem stawowym, wchodzącym w skład rezerwatu "Stawy Milickie"
Nazwa tego największego w Dolinie Baryczy zwartego obszaru stawów pochodzi od folwarku, w którym mieści się gospodarstwo rybackie. Leży on przy drodze z Rudy Milickiej do Nowego Zamku. Zajmuje on powierzchnię 1737 ha.
Stawy w kompleksie Stawno należą do najstarszych spośród istniejących obecnie akwenów. Zbiorniki w południowej części powstały prawdopodobnie w XVI wieku za rządów Kurzbachów. Wśród nich wyróżnia się Staw Grabownica, położony na wschód od wsi o tej samej nazwie. Na jego miejscu istniał początkowo ogromny zalew na rzece Prądni o powierzchni ok. 1000 ha! Obecny staw zajmuje "zaledwie" 283 ha, co i tak czyni go największym w kompleksie oraz trzecim co do wielkości w całej Dolinie Baryczy. Stawy w północnej części kompleksu powstały w większości w XVIII wieku, w czasie gdy w ordynacji Nowy Zamek - Wierzchowice panował Henryk von Reichenbacha.
Staw Grabownica razem z trzema innymi (Słoneczny Górny, Nowy Świat Górny i Henryk) należą do tzw. stawów lęgowiskowych, czyli objętych dodatkową ochroną w ramach rezerwatu. Cały kompleks Stawno jest najcenniejszym pod względem przyrodniczym spośród wszystkich baryczańskich kompleksów. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż stawy Stawno był najmniej dotknięty zmianami renowacynymi w całej dolinie. Większość gatunków ptaków wodnych, lęgowych w kompleksie Stawno, ma tutaj swoje największe populacje lęgowe w Dolinie Baryczy. Należą tu m.in. perkoz rdzawoszyi, bąk, bączek, gęgawa, łabędź krzykliwy, podgorzałka, błotniak stawowy, zielonka, brzęczka, remiz, wąsatka czy dziwonia. Na stawach oraz na Baryczy i Prądni (rzeki nawadniające kompleks) spotkać można wodnego drapieżnika - wydrę. Groble stawowe w wielu miejscach porastają wiekowe dęby, będące miejscem występowania dwóch rzadkich chrząszczy - kozioroga dębosza i pachnicy dębowej.
Stawy Stawno należą do najlepiej udostępnionych turystycznie spośród nadbaryckich kompleksów. Przechodzi przez nie ścieżka przyrodnicza z Rudy Milickiej do Godnowej. Dla turystów pieszych i rowerowych udostępniona jest malownicza droga między stawami, prowadząca przez przysiółek Dyminy. Przy stawach Słupickim Starym oraz Polnym znajdują się czatownie do obserwacji ptaków. Na południowo-zachodnim brzegu stawu Grabownica stoi wieża obserwacyjna, z której podziwiać można bogatą przyrodę tego akwenu.