min min min
miesiac dzien
min

Tropem natury

Ludzie znużeni codzienną pracą w dusznych i zatłoczonych miastach, tęsknią za śpiewem ptaków, rechotem żab czy zapachem kwitnącej łąki. Dolina Baryczy jest wprost wymarzonym miejscem do bliskiego obcowania z przyrodą

27 marca 2011

Podglądając naturę

Najłatwiej zauważalnym elementem przyrody są niewątpliwie ptaki. I właśnie podglądanie skrzydlatych mieszkańców lasów, wód i łąk stało się w ostatnich latach dynamicznie rozwijającym się sposobem spędzania wolnego czasu. Moda na "birdwatching", zapoczątkowana na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, dotarła i do naszego kraju. Dużym ułatwieniem dla obserwatorów ptaków jest coraz większa dostępność na rynku sprzętu do obserwacji - lornetek i lunet. W dobie fotografii cyfrowej coraz łatwiejsze jest uwiecznianie swoich obserwacji.

Dolina Baryczy jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków w Polsce; jej ranga jest również ważna w skali Europy. Równocześnie obszar ten jest stosunkowo łatwo dostępny dla turystów podróżujących wszelkimi środkami komunikacji indywidualnej. To wszystko sprawia, iż kraina nad Baryczą jest idealnym miejscem do przeżycia ptasiarskiej przygody.

Bogactwo świata żywego czyni Dolinę Baryczy atrakcyjną również dla turystów pragnących poznawać inne grupy organizmów. Występują tutaj bardzo ciekawe zbiorowiska roślin, zarówno leśne, jak i wodne oraz związane z ekstensywnym rolnictwem. Miłośnicy owadów odnajdą tu kilka gatunków umieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze (zawierającej wykaz zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce). Różnorodność środowisk wodnych powoduje, że nadbarycka kraina jest świetnym miejscem do obserwacji płazów. Mozaika krajobrazów, aleje starych dębów i malownicze zakątki w lasach i nad stawami stanowią atrakcję dla każdego turysty-przyrodnika, bez względu na stopień zaawansowania wiedzy o przyrodzie.

tekst: Bartosz Smyk