min min min
miesiac dzien
min

Staw Polny – czatownia

Jedna z trzech czatowni obserwacyjnych stoi w sercu kompleksu Stawno, na południowym brzegu stawu Polnego.
22 listopada 2012

 

Staw Polny należy do młodszych akwenów kompleksu Stawno. W XVIII wieku w tym miejscu znajdował się rozległy staw Nowy, obejmujący obszar kilku sąsiadujących współczesnych zbiorników, a zlikwidowany w XIX wieku. Staw Polny w obecnym kształcie powstał po II wojnie światowej.
Staw znajduje się w granicach rezerwatu „Stawy Milickie”. Jego południowym i wschodnim brzegiem. Na północny zachód od niego znajdują się zabudowania przysiółka Dyminy. Drogą z Dymin w stronę Stawna prowadzi ścieżka edukacyjna „W krainie stawów”. Czatownia stoi w południowo wschodnim narożniku stawu.
Widok z czatowni do niedawna zasłaniały gęste trzciny. Jesienią 2012 roku powierzchnia szuwaru została zmniejszona, co umożliwiło obserwacje przyrody na stawie.

Dojście do czatowni:
Spod gospodarstwa rybackiego w Stawnie na wschód drogą do Dymin (droga zamknięta dla samochodów); po 1,2 km widoczne po lewej stronie  tablice edukacyjne i czatownia nad stawem

Przyroda:
Staw Polny należy do niewielkich zbiorników. Z tego powodu raczej nie notuje się tutaj dużych liczebności lęgowych czy przelotnych stawów. Jego niewielkie rozmiary mają jednak swoje zalety – dzięki temu mieszkańców stawu można podziwiać z małej odległości.
Większość lęgowych gatunków występuje tu w liczbie 1-3 par; za to różnorodność gniazdującej awifauny jest jak na tak mały staw imponująca. Na stawie lęgną się trzy gatunki perkozów (dwuczuby, rdzawoszyi i perkozek), cztery gatunki kaczek (w tym mało znana krakwa). Z szuwarów dobiegają głosy tajemniczych mieszkańców tego siedliska: trzcinowych czapli bąka i bączka oraz chruścieli – wodnika, kokoszki, zielonki. Najliczniejszym ptakiem wodnym, lęgowym na stawie, jest inny chruściel – łyska.
Na wystających z wody gałęziach dostrzec można klejnot Doliny Baryczy – zimorodka. Nad taflą wody i szuwarami polują ptaki drapieżne – błotniak stawowy i znacznie rzadsza kania czarna.
Przy niskim stanie wody zaobserwować tu można kilka gatunków ptaków siewkowych, w tym brodźce śniade i bataliony. Sporym zaskoczeniem była obserwacja wiosną 2012 roku w stadzie czapli białych grupki 5 warzęch – gatunku ptaka brodzącego, zalatującego do Polski z południa Europy.