min min min
miesiac dzien
min

Kajakiem po meandrach Baryczy

Trasa: Milicz – Sułów (ok. 9 km)

16 czerwca 2011

Pływać kajakiem można po prawie całej Baryczy i wielu jej dopływach, ale jednym z najurokliwszych i najciekawszych odcinków, a przy tym łatwo dostępnym i niezbyt wymagającym jest trasa z Milicza do Sułowa. Barycz na tym odcinku jest „dzika” nie obwałowana i swobodnie meandruje tworząc niepowtarzalny klimat. Woda o tej porze roku nie jest zbyt głęboka, a rzeka jest bezpieczna (oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa).


Start: Milicz. Przystań w parku przy pałacu – Siedzibie Zespołu Szkół Leśnych

Na start proponuję pomost przy Pałacu Maltzanów, w którym mieści się obecnie siedziba Zespołu Szkól Leśnych – na która należy się kierować. Propblemów z dotarciem na miejsce nie powinno być zwłaszcza po umówieniu z którąś z dwóch wypożyczalni kajaków. Zakończenie spływu może być w Sułowie przy Jazie. Tam mieszczą się także ośrodki wypoczynkowe i bary lub dalej na drewnianym Jazie Niezgoda – jeśli popłyniemy dalej Baryczą lub w Rudzie Sułowskiej jeśli popłyniemy Młynówką Sułowską.

Ciekawe miejsca:

1. Pałac i zamek – przed rozpoczęciem spływu warto zwrócić uwagę na klasycystyczny Pałac Maltzanów i otaczający go park w stylu angielskim oraz na pozostałości ruin zamku.
2. Ostoja koników polskich – po kilkunastu minutach płynięcia rzeką po lewej stronie rzeki zauwarzymy biegające koniki polskie. Na powierzchni prawie 100 ha znajduje się jedna z niewielu hodowli w Polsce tej prymitywnej rasy koni. Aby dokładniej się jej przyjrzeć można zatrzymać się (po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem – 603-388-926 lub ze mną 665-145-094) na przystani Ostoja.
3. Barycz i jej meandry – płynąc dalej wkraczamy w jedne z najciekawszych odcinków Baryczy. Rzeka na tym odcinku zaczyna meandrować i tworzy niepowtarzalny klimat.
4. Ślady działalności bobrów – na całej trasie z łatwością dostrzeżemy ślady działalności bobrów. Ci „wodni inżynierzy” jeszcze kilkanaście lat temu nie występowali w Dolinie Baryczy. Obecnie ich populacja rośnie bardzo szybko i zasiedlają już nie tylko całą Barycz, ale liczne jej dopływy, kanały, rowy i stawy. Na trasie Milicz – Sułów jest wiele już powalonych lub nadgryzionych drzew.
5. Grodzisko Kaszowo – gdy skończą się łąki po lewej stronie rzeki wkrótce dotrzemy do Grodziska Kaszowo, gdzie znajduje się kolejna przystań. Jest to doskonałe miejsce do zrobienia sobie krótkiej przerwy. Kilkadziesiąt metrów od przystani znajduje się wiata turystyczna z miejsce na ognisko. Można się tu posilić i odpocząć, a także podziwiać starorzecze Baryczy i piękny sosnowy las. Na niewielkiej górce odnajdziemy kamień, który informuje nas, że w tym miejscu znajduje się dawne grodzisko. Jest to jedno z najstarszych miejsc, w którym osiedlali się pierwsi ludzie zamieszkujący dolinę.
6. Sułów – po przerwie i nabraniu sił można znów wsiąść do kajaka i popłynąć dalej w kierunku Sułowa. Gdy dopłyniemy do Jazu Sułów możemy zakończyć spływ cumując do prawego brzegu. Przy jazie znajduje się elektrownia wodna, a dalej ośrodki wypoczynkowe i bary.
7. Sugestie dalsze trasy –komu mało wrażeń może kontynuować spływ dalej Baryczą w kierunku drewnianego Jazu Niezgoda (tzw. tamy Góringa) lub wodując kajaki po prawej stronie popłynąc Młynówką Sułowską do Rudy Sułowskiej (bociania wioska, łowisko komercyjne, stawy, liczne szlaki turystyczne, gospodarstwo agroturystyczne Głowaczówka) Baryczą.

Wypożyczalnie kajaków:

Na terenie Doliny Baryczy funkcjonują póki co dwie wypożyczalnie kajaków, oferujące kajaki wraz z niezbędnym wyposażeniem (wiosła, kapoki) oraz zapewniające dowóz i odbiór. Ceny wahają się w granicach ok. 30 zł za jeden kajak i 1,5 zł za każdy kilometr dowozu.
1. Hanna Jankowska Piotrkosice –697-437-397 email: kajaki-barycz@wp.pl
2. Małgorzata Krzyżoszczak Milicz – 606-586-733, 608-120-774, email:krzyzoszczak@op.pl


Dojazd: dojazd do Milicza możliwy jest autem – parking przy restauracjach Parkowa i Pałacowa lub przy samym zamku, autobusem – PKS www.pks.pl, pociągiem – PKP www.pkp.pl

Gdzie zjeść: ci, którzy chcą posilić się po spływie mogą skorzystać z oferty Restauracji Parkowa i Pałacowa – przy głównej ulicy J. Piłsudskiego w Miliczu (tuż przy parku) lub Hotelu Libero na ul. T. Kościuszki. Posiłek można także zjeść w Sułowie w barze mieszczącym się na terenie ośrodków wypoczynkowych lub w Rudzie Sułowskiej w gospodarstwie agroturystycznym Głowaczówka (po wcześniejszym uzgodnieniu –071-38-34-136 lub 601-84-83-22).

agroturystyki w pobliżu
Agroturystyka Alina Wozińska, (...)
BOROWIK Ośrodek Sportu (...)
Hotel - restauracja (...)
Hotel LIBERO, Milicz
Hotel WIDMAR, Milicz
Noclegi, Milicz
Pokoje gościnne LEŚNA, (...)
Pokoje Gościnne Mirosław (...)
ROKITA, Milicz
Powiatowe Centrum Edukacyjne (...)
ANNA, Sułów
MIASTECZKO COUNTRY, Sułów
GŁOWACZÓWKA, Ruda Sułowska
Kwatera Myśliwska Niezgoda