min min min
miesiac dzien
min

Cross rowerowy

Trasa: Wierzchowice - Pierstnica Mała - Dziewiętlin - Wierzchowice (ok. 23 km)

16 czerwca 2011

Dolina Baryczy to raj dla rowerzystów. Bogata sieć szlaków rowerowych prowadzi przez najciekawsze i najbardziej urokliwe zakątki tego pięknego regionu. Szlaki prowadzą przez lasy, stawy, łaki i pola. W większości nie zbyt wymagajace dlatego nadają się na rodzinne wycieczki. Nieznaczy to, że amatorzy ostrej jazdy nie znajdą w Dolinie Baryczy czegoś dla siebie. Szukający wyzwań mogą zmierzyć się z 23 kilometrową trasą crossu rowerowego.


Wycieczka.

Cross rowerowy


Trasa: 23 kilometrowa pętla Wierzchowice - Pierstnica Mała - Dziewiętlin - Wierzchowice.

Start: stacja paliw Wierzchowice.

Trasa crossu rowerowego prowadzi przez tereny leśne oraz rolno-leśne. Na trasie napotkamy wiele wzniesień. Wbrew pozorom nie to łatwe do pokonania górki. Nawierzchnia crossu jest zróznicowana, ale w większości to drogi piaszczysto-gliniaste, pozostałe to drogi gruntowe (twarde) i w znikomej części asfalt. Cross jest wymagający i przeznaczony dla posiadaczy rowerów typu MTB. Oprocz wielu wzniesień podjazdów i zjazdów, dodatkowaątrudnością z pewnością skutki prowadzonej w lesie gospodarki. W trakcie wycinek drzew i ich wywozu z lasu, ciężki sprzęt niszczy drogi, ale błoto, dziury i koleiny to przecież to czego crossowcy oczekuja od trasy;-)W zdecydowanej większości trasa przebiega przez kompleksy leśne - zarówno liściaste (strzeliste i imponujące buki) jak i iglaste. Na swojej drodze napotkamy też małe stawy.
Na miejsce rozpoczęcia pętli proponujemy stacje paliw w Wierzchowicach, przy ktorej znajduje się duży parking, a nieopodal ulokowana jest Restauracja "Lema", bądź też parking przy Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowym w Krośnicach. Szlak bez trudu odnajdziemy w lasku obok stacji paliw. Jest on oznaczony kolorem pomarańczowym, i napisem cross. Niestety cross rowerowy nie jest zaznaczony na ogólnodostepnych mapach.

Info o dojeździe: Do Wierzchowic/Krośnic najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. Można także skorzystać z pociągu (info: www.pkp.pl)  - wysiadamy na stacji Krośnice, lub autobusu (info: www.pks.pl).

Info rowerowe: w Krośnicach w Centrum-Edukacyjno-Turystyczno-Sportowym jest wypożyczalnia rowerów. Tel. CETS - 071-38-46-049, www.cets.com.pl Na tej stronie znajdziemy wszelkie informacje potrzebne turyście z cennikiem wypożyczalni włącznie.

Info gastronomiczne: Przy stacji paliw w Wierzchowicach znajduje się Resturacja Lema,a w CETS w Krośnicach Pizzeria "Piano Bar".

Info hotelowe: przy stacji paliw w Wierzchowicach powstaje motel, w Krośnicach oddano do użytku w 2008r. Schronisko Młodzieżowe (info na stronie www.cets.com.pl) tel. 071-38-46-180


Uwaga!Trasa crossu jest wymagająca. Do poruszania po niej niezbędny jest rower MTB.

Pamiętaj! Poruszając się po stawach lub lasach,  płynąc rzek, przebywając na łonie przyrody pamiętaj, że jesteś tu gościem, uszanuj przyrodę i jej prawa. Dbaj o czystość. Zostaw odwiedzane miejsca w takim stanie jakbyś chciał je zastać. Nie śmieć i nie strasz zwierząt. Swoje śmieci zabierz ze sobą.
Pamiętaj także o odpowiednim ekwipunku, wygodnych butach i stroju, prowiancie.

agroturystyki w pobliżu
Gospodarstwo Agroturystyczne Robert (...)
Motel GRAMIT, Wierzchowice
Pensjonat LEMA, Wierzchowice
Szkolne Schronisko Młodzieżowe (...)